Ne csak a Tinderen kavarj!
így mixelj a garantált sikerért
A mindennapok során folyamatosan színek vesznek körül minket. Használjuk őket öltözködés, lakberendezés, sminkelés során. Körmösként viszont különösen nagy jelentősége van a színek használatának, hisz munkánk nagy részét a különböző színek kombinálása és összehangolása teszi ki. Éppen ezért elengedhetetlen a színkör ismerete, ami segít eligazodni abban, miből mit tudunk kikeverni, melyik színt mivel érdemes kombinálni és mik is azok a hideg, meleg, pasztell árnyalatok.
Ebben a cikkünkben az alapokat fogjuk ismertetni, amiket a későbbiekben egyre több hasznos és érdekes információval egészítünk ki nektek, hogy a végére profik lehessetek a színek ismerete, használata és kombinálása terén.
Johannes Itten nevéhez fűződik ez a típusú felosztás.
Elsődleges színek
Az alap színkörben 12 szín található. 3 elsődleges, 3 másodlagos és 6 harmadlagos szín. A körön belül található háromszögben a három alapszínt vagy elsődleges színt látjuk:
- piros/vörös
- sárga
- kék
Ezeket a színeket semmilyen más színből nem tudjuk kikeverni, viszont belőlük minden más szín kikeverhető.
Másodlagos színek
A másodlagos színek a lila, narancssárga és a zöld. Ezeket az alapszíneket körülvevő kis háromszögekben láthatjuk.
Ezt a három színt az alapszínek kombinálásával keverhetjük ki az alábbi módon:
- sárga + kék = zöld
- piros + sárga = narancssárga
- kék + piros = lila
Harmadlagos színek
A másodlagos színeket tovább tudjuk variálni, ha az elsődleges színekkel keverjük őket. Ekkor jelennek meg a harmadlagos színek. Mutatom, milyen kombinációval mit tudunk kikeverni:
- sárga + narancs = sárgásnarancs
- piros + narancs = vörösesnarancs
- piros + lila = vöröseslila
- kék + lila = kékeslila
- kék + zöld = kékeszöld
- sárga + zöld = sárgászöld
Ezek a színek a színkör részei, amiket további keveréssel tudunk még variálni.
Amint azt már észrevehettétek, nem említettem a fekete és fehér színt. Ezek ugyanis nem részei a színkörnek, az ő keverésüket a sötétítésre és világosításra használjuk. Ha a színekhez fehéret keverünk, akkor kapjuk meg a pasztell árnyalatokat. Ezeket a fehér mennyiségének változtatásával variálhatjuk. Ha pedig feketét kevertek be a már meglévő színeitekhez, akkor ezek szürkés árnyalatait kapjuk meg. Itt érdemes vigyáznunk és csak pici mennyiséget használnunk a feketéből, hiszen intenzitása miatt könnyen elfedhetjük az eredeti színt és szinte teljesen feketét kaphatunk.
A további cikkeinkben foglalkozunk még, a hideg meleg árnyalatokkal, a komplementer színekkel, amik kombinálásával harmóniát teremthetünk és bevezetünk titeket a színek lélektani hatásaiba is. Tartsatok velünk továbbra is a színek varázslatos birodalmába!